Den Země v ostrovském Ekocentru

V rámci celosvětové akce Den Země, si v sobotu 22. dubna připravilo Ekocentrum společně s partnerem Lesy ČR, odpoledne plné poznání a soutěží pro širokou veřejnost.

Ekologicky motivovaný svátek, který lidé slaví společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost a jehož historie sahá až do minulého století, konkrétně do roku 1970, si klade za cíl upozornit veřejnost na dopad ničení životního prostředí.

“ Celosvětový den je vlastně akce, který má lidem připomenout, jak je země důležitá. Jak je důležité životní prostředí, ovzduší a my jsme se vlastně lidem hravou formou snažili tu naší zemi zase přiblížit „, vysvětlila  pracovnice Ekocentrum Ostrov Bc.Dominika Planková.

Kvůli deštivému a chladnému počasí, které v sobotu odpoledne panovalo, byl program přemístěn do vnitřních prostor Ekocentra. V budově bylo pro veřejnost připraveno celkem devět stanovišť.

“ Zkoušeli si poznávat horniny i dravé ptáky nebo třeba poznat rozdíl mez sušenou bylinkou i živou bylinkou. Museli čuchat, ochutnávat čaj „, sdělila Planková.

V přízemí se bylo možné zapojit do housenkové dílničky, kde si z kolíčků, vaty a za pomocí lepidla kdokoli vyrobil barevnou housenku. V prvním patře děti poznávaly stopy zvěře žijící nejen ve volné přírodě, ale i zvěře domácí.

Skládaly také dřevěné puzzle s motivy lesních zvířat a nebo rozeznávaly listy stromů. Zastoupení zde na akci měl i spoluorganizátor Lesy ČR.

“ Nás jako lesníky samozřejmě zajímá to, co děti o zvěři vědí, jakou zvěř znají. Připravili jsme ukázky vlastně schozů jelení zvěře, dančí zvěře, srnčí zvěře, zbraně zvěře černé. Mám radost jako lesník, že tyto druhy zvěře celkem snadno poznávají „, uvedl pracovník státního podniku Lesy ČR Karlovy Vary Svatopluk Šedivý.

Asi největší atrakcí sobotního odpoledne byla jízda na valníku taženým traktorem, který do této akce zapůjčil a dětem umožnil se svézt, místní zemědělec.

Den Země si v letošním roce v prostorách Ekocentra nenechaly ujít desítky lidí a děti za splněné úkoly na připravených stanovištích získaly zdravé odměny v podobě šťavnatých jablíček a hrušek.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov