Den Země

Tradiční oslavy dne Země se opět uskutečnily v areálu Ekocentra.

Do celosvětově významného dne, který připadá na 22. dubna, se zapojil i Městský dům dětí a mládeže ve spolupráci s Lesy ČR. Společně pro děti uspořádali odpoledne plné zábavy a ponaučení, tentokrát na téma „Všichni jsme dětmi Země“. Na místě bylo připraveno  11 interaktivních stanovišť, na nichž na děti i rodiče čekaly nejrůznější úkoly a hry, díky kterým mohli poznávat krásu a rozmanitost okolní přírody.

„Na prvním stanovišti si děti vyzkoušeli hrátky s Lesy ČR, na druhém stanovišti měly možnost vyzkoušet si, jak dlouho se rozkládají odpadky v přírodě, pokud nějaký na procházce zahodí místo do odpadkového koše tak na zem,. Na dalším stanovišti si mohly děti vyzkoušet, jestli poznají pod lupou kus zvířecí části těla“ řekla Petra Žlutická – vedoucí Ekocentra.

Na malé návštěvníky čekalo i poznávání druhů rostlin a zvířat a hádání míst jejich výskytu a obydlí. Vyzkoušeli si také třídění odpadu nebo si sami mohli vytvořit magnety z různých kousků přírody. Při příchodu děti dostaly kartičky, na které sbíraly u jednotlivých úkolů razítka a po jejich splnění pro ně byla připravena drobná odměna. Jedno ze stanovišť již tradičně připravili také Lesy ČR, které si pro děti nachystaly ukázky přírodnin, lesních dřevin, obyvatel lesa i mysliveckých trofejí.

„Pak tady máme nějaký lesnický pomůcky, lesnický mapy, takže děti poznávají to, co v lese žije a roste. A za to, že poznají, dostanou nějakou drobnou odměnu v podobě sešitu, omalovánek. A kdo se potřebuje hýbat, tak pro něj tady máme připraveny takové prolézačky, takový interaktivní prvky prostě, takže tady si může každej vyzkoušet i tu svoji zručnost uvedl“ Svatopluk Šedivý – Lesy ČR.

Krásné počasí přilákalo do Ekocentra mnoho malých i velkých návštěvníků. Den Země, který se od roku 1971 slaví každoročně na celém světě, je ekologicky motivovaným svátkem, jehož cílem je upozornit širokou veřejnost na nutnost ochrany životního prostředí. V letošním roce byl tento den zaměřen na celosvětové znečištění přírody od plastů. Celkem se k němu připojuje 192 států a více než miliarda lidí.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov