ČZS v Ostrově oslavil 60. výročí

Ostrovská organizace Českého zahrádkářského svazu oslavila 60. výročí od svého založení.

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu vznikla v Ostrově přesně 15. března 1958. Při této příležitosti se ve Dvoraně ostrovského zámku konala vernisáž výstavy mapující období let 1958 až 2018. K nahlédnutí zde byly různé dokumenty, kroniky, fotografie, časopisy i další materiály. Zároveň zde při této příležitosti byli oceněni i vybraní členové.

“ Kteří jsou teda ty nejzkušenější, nejstarší respektive se zasloužili o základní organizaci, o její vybudování a udržení v chodu, jsou to zasloužilí členové a dostanou symbolické ocenění v rámci diplomu a především naše poděkování „, předseda ZO svazu zahrádkářů Ostrov Petr Kadlec.

Oceněno bylo 33 členů, mezi kterými byl pan Josef Burian, jeden ze zakladatelů organizace, ing. Jakubčík, který je nejstarším členem ČZS a to již 48 rokem, ale i  spousta dalších dlouholetých zahrádkářů, mezi kterými nechyběly ani ženy.

Podle slov Petra Kadlece se základní organizace v Ostrově může pochlubit i jednou raritou. Po celých 60 let je jednou z největších organizací v celé České republice.

“ Měli jsme 1650 členů, v dnešní době máme polovinu 801 členů. V roce 89 bylo 1250 zahrádek, to je velké množství a teď máme 625 zahrádek „, konstatoval Kadlec.

Na úbytku zahrádek se podepsala modernizace města, včetně vybudování obchodních či rodinných domů. Již zmiňovanou výstavu ve Dvoraně, kde se je možné seznámit s historií a životem zahrádkářské organizace na území našeho města, je možné navštívit v úředních dnech městského úřadu až do 4. května. Oslavy 60. výročí vyvrcholí v září letošního roku.

“ To bude třešnička na dortu aspoň doufám, bude to výstava ovoce, zeleniny a květin 29. a 30. září na Michaelskou pouť v Oranžerii Václava Havla. Bude na ní to co se nám podaří na zahrádce vypěstovat „, dodal předseda ZO svazu zahrádkářů Ostrov Petr Kadlec.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov