Cyklisté

S teplým jarním počasím přibývá v ulicích měst i na silnicích cyklistů, kteří by měli, nejen v rámci své bezpečnosti dodržovat pravidla silničního provozu. Ohroženi bývají velmi často i chodci.

Jen za loňský rok řešili policisté 59 dopravních nehod cyklistů a 44 dopravní nehody chodců. Celkem bylo v našem kraji řešeno 2977 dopravních nehod.

„Při srážkách cyklistů s chodci šetří policie příčiny dopravní nehody, a kdo z účastníků porušil pravidla silničního provozu, častěji dochází ke kolizím osobních vozidel s chodci, ale jak vidíte cyklisté nejsou výjimkou“ uvedla por. PhDr. Zdeňka Papežová – krajská koordinátorka prevence kriminality,

Konkrétně v našem městě se začátkem dubna staly dvě nehody, ve kterých hráli roli cyklisté. V prvním případě srazila mladá dívka na chodníku důchodkyni, která utrpěla zlomeninu končetiny. V druhém případě, vjela mladá cyklista na přechod pro chodce, kdy přijíždějící automobil již nedokázal srážce zabránit. Naštěstí dívka nehodu odnesla jen s několika škrábanci a pohmožděninami.

„Pokud cyklista musí přejet vozovku a je a je v blízkosti přechod pro chodce potom musí z kola sestoupit a kolo převést přes přechod pro chodce, existují však přejezdy pro cyklisty a ty doporučuji užívat v každém případě, zde cyklista může přejezd pro cyklisty přejet, ale určitě opatrně a podle pravidel“ řekla por. PhDr. Zdeňka Papežová – krajská koordinátorka prevence kriminality.

V okamžiku, kdy je chodník kombinován s cyklostezkou, musí na sebe obě skupiny brát ohledy a dodržovat správná pravidla o pohybu. Důležité si je uvědomit, že cyklisté se samozřejmě mohou pohybovat i po silnici, ale bezpochyby je bezpečnější jízda na cyklostezkách.Navíc děti do 10 let nesmí na silnici jezdit vůbec a od 10 let pouze v doprovodu osoby starší 15 let. Velmi důležitá je i správná výbava.

„Vybavení jízdního kola má své předpisy, připomenu jen funkční brzdy, pneumatiky, řetěz, červené světlo vzadu, bílé vpředu, odrazky na kolech, určitě vhodná ochranná přilba i pro cyklisty po 18 roce, do té doby je však přilba povinná“ doplnila por. PhDr. Zdeňka Papežová – krajská koordinátorka prevence kriminality.

Za běžné přestupky, což je většina případů hrozí cyklistům bloková pokuta až do 2000 Kč. Běžné přestupky se týkají především povinné výbavy kola, použití ochranné přilby a technického stavu jízdního kola nebo případu, kdy cyklista jede v místech, kde nemá co dělat.

„Na závěr upozorňuji, že ani cyklista nesmí pít před jízdou nebo během jízdy alkohol“ dodala por. PhDr. Zdeňka Papežová – krajská koordinátorka prevence kriminality.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov