Cvičení IZS

Složky integrovaného záchranného systému prošly v minulém týdnu cvičením, při kterém byla simulována nehoda dopravního letadla s více než 60 lidmi na palubě.

a místě cvičili hasiči, celá řada posádek záchranné služby i velké množství policistů. Protože se jednalo o událost hromadného charakteru, s velkým počtem zraněných, byla v rámci aktivovaného trauma plánu vyžádána spolupráce i záchranářů z okolních krajů.

„Letadlo po nahlášení technických problémů se zřítilo při pokusu o nouzové přistání v prostoru vojenského újezdu Hradiště, všechny osoby na palubě jsou zraněné některé lehce, některé vážně, jsou zde i mrtvé osoby“ uvedl Martin Kasal – mluvčí HZS KK.

Úkolem záchranářů je v co nejrychlejším čase a co nejšetrněji dostat všechny zraněné osoby z místa neštěstí do zdravotnických zařízení.

„První záchranáři na místě musí provést důkladný průzkum celého místa té události, musí zjistit nebo odhadnout předpokládaný počet zraněných osob, závažnost jejich zranění musí odhadnout, kdo v jakém pořadí je nutné odnést ten odsun, následně je zřízeno stanoviště právě pro odsun, to už je v dikci záchranné služby“ sdělil Martin Kasal – mluvčí HZS KK.

„Činnost je malinko odlišná od běžnýho zásahu, ti zranění se musí roztřídit dle priority, jsou označený v tomhletom případě na stupeň 1, 2a, 2b, a na 3 a potom máme čtvrtý, což jsou černý, což jsou v podstatě po smrti“ řekl Radek Hes – mluvčí ZZS KK.

Všechny zraněné osoby mají vypsánu tzv. třídící kartu, kde je popsána léčba, stav zranění, i to kam bude pacient následně přesunut.

Vše probíhá ve spolupráci se zdravotnickým operačním střediskem.  Policisté na místě spolupracují jak s hasiči, tak se záchrannou službou. Ihned po základním ošetření a přenesení zraněných, zahajují pátrací akce.

„Máme tady na místě krajské družstvo pořádkové jednotky, které vlastně bude dělat rojnici, propátrávat širší terén, aby nedošlo k tomu, že nějaký zraněný by se třeba opomněl, na místo také vyjeli výjezdové skupiny, který tady máme na tomto cvičení 3 a tým krizových interventů, který se věnuje jak pozůstalým, tak eventuelně rodinám, které třeba na místo přijeli a hledají své známé příbuzné“ uvedla mjr. Mgr. Kateřina Böhmová – vedoucí odd. tisku a prevence PČR KK.

Zároveň je na místo povolán i tým z kriminalistického ústavu, aby případně pomohl s následnou identifikací osob a dalšími úkony. Podobná velká cvičení se připravují každý rok, vždy se mění pouze zadání. Střídají se hromadná neštěstí, vlakové nehody, automobilové nehody a podobně.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov