Chebští čápi

Čapí rodinku sledují v Chebu pomocí web kamery. Své věrné pozorovatele má i mezi obyvateli města.

Obrovské hnízdo se nachází přímo uprostřed města mezi panelovými domy. Rodina paní Dohnalové s čápy v uvozovkách snídá, obědvá i večeří.

“ Ten příběh začal tím, že jsem se přistěhovala do bytu, z kterého je krásný výhled na čapí hnízdo, bylo to i jedno z kritérií, kterým jsem se řídila při koupi toho bytu“, prozradila pozorovatelka- zakladatelka FB a youtube stránky Čápů Monika Dohnalová.

Historie čapího hnízda v Chebu sahá do roku 1978. Komínu, na kterém se hnízdo nachází, dokonce hrozilo jeden čas i zbourání. Nakonec byl, ale díky iniciativě občanů zachován a stojí přesně uprostřed zdejšího supermarketu. Paní Monika pozoruje čápi každý rok, jak přilétají, odlétají i vychovávají mladé. V roce 2009 dokonce založila fb skupinu, kde se shromažďují fanoušci a předávají si své zážitky z pozorování.

“ Hlavní je, ten přílet, to už začínáme fotit, začínáme natáčet a čekáme na přílet samičky, protože samička vždycky přiletí až potom“, řekla Monika Dohnalová.

Letos čáp přiletěl extrémně brzy a to už 23. února. V ten den slavil svátek Svatopluk, a proto čáp nese stejné jméno. Pár dní na to přiletěla i samička a rodina je připravena k vyvedení mláďat. Protože dnes už čápi neodmyslitelně patří k městu, rozhodli se zde, i na popud veřejnosti, pro instalaci web kamery.

“ V roce 2015 z iniciativy bývalé místostarostky Daniely Seifertové byla kamera instalována na 6. základní škole, aby v podstatě 24 hodin monitorovala čapí hnízdo“, vysvětlila tisková mluvčí města Cheb Simona Liptáková.

“ To byl jeden z prvních mých projektů, ta investice se pohybovala někde kolem 3 tisíc, takže to nebyla žádná velká nákladná investice“, vyčíslila bývalá místostarostka Chebu Mgr. Daniela Seifertová .

Podle slov tiskové mluvčí nejsou s provozem web kamery spojeny téměř žádné další náklady.

Čapí rodinku, která se stala hvězdou internetu, můžete sledovat prostřednictvím web kamery i vy a to pomocí odkazu přímo na stránkách města Cheb.

Podobně jako v Chebu máme i u nás v Ostrově čapí hnízdo, které by si zasloužilo více pozornosti. Stejného názoru jsou i odborníci.

“ V Ostrově web kamera by asi nebyla úplně od věci, ta web kamera opravdu na hodně hnízdech pomohla k tomu, že třeba zachránila ty mláďata, když došlo třeba k otravě karbofuranem toho dospělýho jedince nebo když tam byl zamotanej do provázků, což se stává poměrně často“, sdělil zvířecí záchranář z Plzně Karel Makoň.

“ Čápi v zámeckým parku  na Letohrádku už hnízdí zhruba asi takových 300 let, co jsme zjistili ze starých rytin, které se dochovaly z té doby. Já jsem někdy před 5 lety navrhl, aby byla instalovaná webová kamera, která by potom byla vidět na stránkách města“, dodal místostarosta města Ostrov Ing. Josef Železný.

Bohužel se ale ukázaly technické problémy související s přenosem. I přesto se místostarosta Železný svého návrhu nezdává a bude usilovat o to, aby zde v brzké době instalace kamery proběhla.

Rubriky:  Zprávy