50. FOH

Jubilejní 50. ročník festivalu Oty Hofmana plný filmů a zábavy je již minulostí. Filmy, které soutěžily o přízeň dětských diváků, si odnesly svá ocenění a pomalu začaly přípravy na ročník příští.

Stejně jako v loňském roce, odstartoval filmový týden lampionový průvod, doplněný o laserovou show a ohňostroj. Od pondělního dne posuzovaly soutěžní filmy poroty dětská i dospělá.

Svými hlasy rozhodovaly i děti. Po každém soutěžním promítání mohly film ocenit podle toho, jak se jim líbil a vhodit vstupenky do očíslovaných urniček. Vítězným filmem, pohádkou se staly Čertoviny Zdeňka Trošky, který si ocenění od dětí velmi váží a to i přesto, že už jich tu získal celou řadu.

„Děti jsou velice přísné, nesmlouvavé a někdy až nebezpečné publikum, protože dospělý člověk už ví, jak to zaobalit, když se mu něco nelíbí tak je takovej jakože slušnej a řekne to v obalu, kdežto dítě, když se mu to líbí tak to dá najevo, když se mu to nelíbí tak to dá o to víc najevo, takže opravdu máme z toho velikánskou radost, že se film dětem líbil, a že mu daly hlavní cenu“ uvedl Zdeněk Troška – režisér.

Cen bylo samozřejmě rozdáno několik dle kategorií i posouzení odborných porot. Jejich přehled je k dispozici na internetových stránkách festivalu. Přestože byl letošní festival už pořadí 50, pro ředitele Miroslava Očenáška to neplatilo.

„Pro mě byl doslova a do písmene první a byl parádní, já jsem si to moc užil, hezká zkušenost, hodně práce, toho týmu, kterej ten festival připravuje, myslím si, že jsme tak 4 dny nespali od pondělí, za mě určitě úspěšný, určitě chci poděkovat kolegům z Domu kultury, kolegům z města Ostrov, Městké policii, Domu dětí, Základní umělecké škole, chci poděkovat i patriotům ostrovským, kteří nám fandí, drží nám palce, Markovi Poledníčkovi, který nám pomohl hodně s propagací festivalu, chci poděkovat sponzorům, bez kterých by to nešlo“ řekl Ing. Miroslav Očenášek  – ředitel Domu kultury.

Jak z dalších slov ředitele vyplynulo, samozřejmě je vždy co zlepšovat, a proto se  určitě chtějí dát touto cestou. Festival jako takový bude i nadále přehlídkou českých dětských filmů, ale navíc mu přibyde další přívlastek a to slovíčko hudební. Zaměří se na více filmovou hudbu, na koncerty pro děti a další. Nezbývá ale nic jiného než konstatovat, že se letošní ročník vydařil.

„Já si myslím, že byl veselej, hravej a narozeninovej, přesně tak jak jsme si to přáli, aby byl, já jsem ráda, že celý ten týden nám přálo počasí, že děti si to užívaly, že jsme měli spoustu balonků, bonbonů, krásných a milých hostů, a že to bylo všechno bezva“ dodala Ilona Hálová – programová ředitelka festivalu.

Potvrzuje to i nabitý doprovodný program, tančilo se, cvičilo, jak jinak, než na dětské písničky, promítalo se v retro kině na Vejškovce, v divadélku Točna a dokonce se i hromadně malovalo na náměstí. Na své si přišli mladší, ale i starší děti a tak přesně to má být. Příští ročník festivalu bude téměř ve stejném termínu jako ten letošní a jak prozradili organizátoři, mohl by se ubírat směrem cestování a poznávání republiky.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov