48. ročník FOH

48. ročník dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana proběhl v Ostrově v minulém týdnu. 5 festivalových dnů bylo plných zábavy, doprovodných akcí a hlavně promítání soutěžních filmů.

Festival začal, stejně jako v loňském roce, soutěží Ukaž svůj talent pro nadané děti Karlovarského kraje. Následně se městem vydal lampiónový průvod, vedený Karlem IV. s doprovodem. Tradičně byl také odpálen ohňostroj, jemuž předcházela výjimečná světelná show. Pondělního slavnostního zahájení se ujaly gymnastky a také taneční soubor Mirákl.

Tématem festivalu byl tentokrát filmový muzikál. Celý festival tedy provázely muzikálové melodie. O přízeň diváků se ucházelo 9 hlavních soutěžních snímků. Soutěžilo se také v dalších dvou kategoriích, dětská videotvorba a studentská tvorba. Nakonec bylo uděleno celkem 11 ocenění. Jejich seznam je dostupný na webových stránkách festivalu.  Žádným překvapením nebyla cena, pro děti i dospělým důvěrně známému režisérovi Zdeňku Troškovi, kterému Ostrov přirostl k srdci.

„Za tu dobu co sem jezdím a to je od roku 83, to už je 33 let jestli dobře počítám, tak to město úžasně zkrásnělo. Mám z toho velikánskou radost, takže sem jezdí opravdu strašně rád, a jezdím sem, to můžu říct naprosto upřímně nejradši, vůbec nejradši, na ostatní festivaly už nejezdím, ale do Ostrova ano,“ prozradil režisér Zdeněk Troška.

Troškovo filmu Strašidla, patřila cena Oty Hofmana od dospělé poroty za nejlepší dílo v kategorii do 12 let i Křišťálový šaton od poroty dětí a mládeže v té samé kategorii. Dvě představitelky dobrých víl, které režiséra na festival doprovodily a těšily se velké přízni především dětských návštěvníků, byly také velmi mile překvapeny atmosférou festivalu.

„Já sem tady poprvé tento rok, a já jsem strašně ráda, protože mně tady a mě ty lidi nabíjí strašně příjemnou energií, protože oni jsou strašně milí všichni tady a jsou rádi, když někdo přijede, takže to se jako cení, protože to v dnešní době není moc vídané,“ uvedla herečka Sara Snadeva.

„Tohle je opravdu báječnej festival, já jsem nečekala, že tady budou tak příjemný lidi, moc se mi tady líbí opravdu, přeju do budoucna, aby se to takhle dál dařilo, aby byly český filmy takhle oblíbený,“ řekla herečka Nelly Řehořová.

Hlavním mediálním partnerem festivalu byla Česká televize a stanice Déčko. Ta letošní ročník navíc obohatila o novou soutěžní kategorii.

„Chceme prohloubit tu spolupráci, již letos jsme tady uvedli novinku, kterou je cena zpráviček ČT D, kdy vlastně se soutěží o krátkou reportáž školních štábů, a chceme v tomhle tom pokračovat. Chceme to doprovodit i určitými programy, semináři o mediálním vzdělávání a věřím, že do budoucna jsou zde dveře otevřeny a nás samozřejmě festival jako je v Ostrově právě zajímá,“ vysvětlil výkonný ředitel ČT D Petr Koliha.

Bez nadsázky se tedy dá říci, že i tentokrát se festival vydařil. Velký dík patří především organizátorům, bez kterých by to nešlo.

„Na festivalu se průřezově podílí všichni kolegové a kolegyně z Domu kultury. Speciální dík patří těm, který tady ten týden zajišťovali kromě toho běžného provozu vlastně i takovou tu klíčovou atmosféru, která je důležitá, kterou si všichni pochvalují. Jsem rád, že se to podařilo i letos,“ doplnil ředitel Domu kultury Ostrov Jan Filip.

„Já jsem moc ráda, že se povedlo to, jaký jsem měla záměr, aby festival byl veselý roztančený a hravý a to si myslím, že se povedlo, protože filmový muzikál nám to dopřál,“ dodala programová ředitelka festivalu Ilona Hálová.

Stejně jako tomu bylo doposud, začaly s koncem letošního ročníku přípravy na ten další. Ten se uskuteční ve dnech 8. až 12. října. Bezpochyby se opět bude na co těšit.

Rubriky:  Kultura Zprávy
Region:  Ostrov