Nemocnice Ostrov

Vedení soukromé ostrovské nemocnice rozhodlo na základě několika skutečností o ukončení provozu gynekologicko – porodnického a dětského a novorozeneckého oddělení k 1. červenci letošního roku.

Důvodů, které vedly vedení nemocnice k tomuto ozhodnutí, je hned několik.

“ V prvé řadě personál, dlouhodobej stav personálu na těchto odděleních, druhej důvod byl samozřejmě jednání s pojišťovnama, avizovaná čísla, kde jsme byli pod limitem 600 porodů. Třetí důvod samozřejmě byly odchody akutní, v lednu pana primáře, kterej nám slouží 13 služeb a tyto odchody nejsme schopni nahradit „, vysvětlil ředitel Nemocnice Ostrov František Werner.

Podle čísel za první tři měsíce roku 2018 činí odhad celkového počtu porodů pro letošní rok, jak uvedl ředitel nemocnice, přibližně 300 až 350 porodů, což je velmi málo. Už v loňském roce pracovali zaměstnanci oddělení v nouzovém režimu na úkor osobního času. Zajímalo nás, jestli podobná situace nemůže nastat i na dalších odděleních.

“ V nemocnici Ostrov určitě ne. Personální situace je kritická ve všech nemocnicích nejenom Penty, ale ve všech nemocnicích v ČR, my žádné další uzavírání oddělení v našich nemocnicích neplánujeme, nemocnice Ostrov kromě gyn. por. oddělení, kde vyvrcholila krize, je personálně zajištěná „, sdělila ředitelka společnosti Penta Hospitals CZ Mgr. Barbora Vaculíková.

Jak z dalších slov ředitelky společnosti vyplynulo, nemocnice Sokolov je připravena pojmout rodičky z přilehlého regionu.

„Gyn. por. oddělení v Sokolovské nemocnice je na tom personálně stabilní, my samozřejmě počítáme s tím, že odborníky a skvělý personál z té ostrovské nemocnice se nám podaří přesvědčit, aby pomohli kolegům ze Sokolovské nemocnice, a tím samozřejmě budeme schopni i navýšit kapacitu z hlediska počtu porodů, rodiček a i té gynekologické řekněme operativy a gynekologické péče „, řekla Vaculíková.

Ostrovská nemocnice stojí podle ředitele Wernera na čtyřech pilířích, kdy kromě psychiatrické, rehabilitační i interní péče počítá s rozvojem ambulantních provozů, včetně gynekologické ambulance.

“ Gynekologická ambulance, chystáme se provozovat v rytmu 7 až půl 4, a víceméně už teď má své pacientky byla zaměřena jakoby příjmová ambulance teď bysme jí chtěli rozvíjet jakoby více praktickou ambulanci a díky tomu doufáme, že dojde i k nárůstu pacientek „, konstatoval Werner.

Tiskové konferenci předcházelo i jednání se zástupci města a Karlovarského kraje, kterým není situace kolem ostrovské nemocnice lhostejná.

“ Za KK musím říct, že v tuto chvíli je asi neodvratné, že porodnice v Ostrově skončí, my bychom ovšem neradi, aby skončila i gynekologie, proto jsme nabídli společnosti Penta Hospitals, že přesuneme veškeré jednodenní gynekologické operace, které se dnes dělají v KK nemocnici do ostrovské nemocnice „, dodal krajský radní pro oblast zdravotnictví Ing. Jan Bureš.

A to prý i za cenu toho, že by karlovarská nemocnice přišla o část příjmů. Na druhou stranu by gynekologie ve formě zákroků mohla v Ostrově zůstat a do budoucna, v případě, že by se změnily podmínky k lepšímu, by bylo možné porodnické oddělení znovu obnovit. Vedení Penty nabídku přijalo s tím, že si vše musí propočítat a dobře zvážit. Zda se tedy podaří zachovat alespoň část oddělení, ukáží následující měsíce.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov