Latinská knihovna v Jáchymově

Rekonstrukce suterénních prostor Jáchymovské radnice si vyžádá více jak 25 milionů korun.

Expozice latinské knihovny vzniká ve spodní části jáchymovské radnice. Prostory čítající zhruba pět velkých a několik menších místností, se rozkládají na 300 metrech čtverečních. Vybudování muzea s velmi cennými svazky je realizováno díky projektu příhraniční spolupráce. Na financování získal Jáchymov dotaci a zčásti se podílí i město. S rekonstrukcí začala stavební firma v květnu roku 2017.

“ Došlo k vybourání prostě toho zdiva, byly zde odstraněny ty vápenné omítky, aby se tady objevilo to původní zdivo v celé kráse, byly tady vykopaný podlahy, udělaná  izolace proti vodě „, řekl starosta města Jáchymov Ing. Bronislav Grulich.

Po dokončení bouracích prací stavební firma vybudovala inženýrské sítě.

“ Bylo tady potřeba natáhnout celá řada prostě kabelů, všechno jak osvětlení, tak třeba klimatizace „, uvedl starosta.

Kabelů zde bylo nataženo zhruba 1350 m. Nyní na řadu přijde betonování podlah, ve kterých je umístěné topení. K odvětrávání suterénních prostor slouží staré a dlouho nevyužívané komíny napojené na vzdušníky. Veškeré stavební práce v knihovně by měly být podle starosty Grulicha dokončeny letos na jaře. Následovat pak budou kosmetické dodělávky .

“ Ty prostory se zastkví tak jak vypadaly prostě v minulosti, to je vlastně smysl tady těch rekonstrukčních prací, aby se tady objevilo to zdivo, které tady historicky bylo. Bude tady umístěná celá řada vitrín, klimatizovaných, zabezpečených, ve kterých budou uloženy ty nesmírně cenné svazky latinské knihovny „, doplnil starosta města Jáchymov Ing. Bronislav Grulich.

Svazků by zde mělo být k vidění více jak 200 kusů. Promítány tu budou i historické dokumenty týkající se nejen města, ale i jeho okolí. Své zázemí zde bude mít i Infocentrum. Menší i větší návštěvníci budou v muzeu moci využívat i tiskařskou dílnu. Expozice latinské knihovny by  měla, podle předběžných odhadů starosty Grulicha, být otevřena již letos na podzim, kdy proběhne i slavnostní otevření.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Jáchymov