Řidičské průkazy

Zhruba 270 tisíc řidičů jezdí po silnicích v České republice s propadlým řidičským průkazem.

Povinná výměna řidičských průkazů se v roce 2017 týkala 765 tisíců řidičů.Více jak 20 procent řidičů si o nové oprávnění do současné doby nepožádalo. S propadlým oprávněním se řidič, který usedá za volant dopouští přestupku, za který mu hrozí pokuta několik tisíc korun, v horším případě i správní řízení.

“ Pakliže chce jezdit tak si musí ten řidičský průkaz vyměnit, musí si přinést dvě fotografie, občanský průkaz, svůj stávající průkaz a požádá si o nový „, uvedl vedoucí odboru dopravně správního Ladislav Jiskra.

Jak vyplývá ze statistik ministerstva dopravy je téměř polovina nevyměněných průkazů řidičů ve věkové skupině 61 let a více.

“ Setkáváme se s tím, že zejména senioři, kteří už řídit nechtějí, tak si ho ani nevymění. Měli by ho samozřejmě odevzdat, je majetkem státu, ale nevedeme evidenci o těchto skutečnostech, ale víme o nich „, řekl Ladislav Jiskra.

Aktivní řidiči senioři při výměně řidičského průkazu nemusí splňovat žádné zvláštní podmínky. Doklad jim bude vydán bez pohlížení na věk.

“ Řidič, který dovrší 65 let a později 68 let a ještě později, každé dva roky je povinen zúčastnit se povinného vyšetření zdravotního stavu a je povinen být držitelem posudku o zdravotní způsobilosti, který dokonce je povinen vozit s sebou „, dodal dopravní konzultant Bohumil Oslík

Bez platného posudku hrozí přísnější postihy, pokuta, ale také zákaz řízení a další. Výměna řidičských oprávnění čeká mnoho motoristů i v letošním roce. V průběhu roku 2018 postupně vyprší platnost téměř 654 tisícům řidičáků. O výměnu je možné bezplatně požádat již 3 měsíce před skončením platnosti dokladu.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov