Zimoplavci v Ostrově

První lednová sobota opět patřila otužilcům, kteří se ponořili do studené koupele jednoho z ostrovských rybníků.

Sobotní ráno 6. ledna se rtuť teploměru držela nad nulou. Byl to přesný opak proti loňskému roku, kdy mrazivé počasí posunulo ručičku teploty na – 13 stupňů.

“ Je pravdou to, že letos dosáhneme mimořádného výkonu v tom, že budeme mít největší meziroční rozdíl teploty vzduchu, bude to dělat 20 stupňů, takže opravdu dneska hic“, řekl otužilec Miloslav Liška.

Vzduch měl konkrétně 7 stupňů a voda, jak říkají otužilci, příjemné 4 stupně. Nešlo až tak o otužování, ale o zábavu a udržení tradice. A navíc se nic nevyrovná bezprostředním pocitům přímo po koupání.

“ Trošku to otužování je, kdyby to bylo tak jednoduchý, tak tam jdou všichni, že jo.  Strašně to hřeje asi tak pět minut, 10 minut a pak je strašená zima“, vysvětlil spoluzakladatel tradice Jiří Rambousek.

“ Přemejšlel jsem o tom, že letos nasadím neopren, ale řek jsem si, že po minulém roce, kdy vlastně bylo spoustu ledu a nádhernýho, tak letos asi neopren nenasadím, ale lepší je na tom, že bych řek, to že lidi se třeba přestanou bát víc studený vody, protože dneska má ta voda pouhých 29 stupňů Farenheita. Studená voda je asi tolik, teplá tolik a ledová je tolik dovnitř“, zkonstatoval organizátor a zakladatel tradice Jirka Král.

Kdo měl zájem, mohl si na břehu zvolit hned z několika způsobů zahřátí a také si odnést i něco malého na památku.

“ Máme pohyb, máme svařák, teplý. Máme pamětní placku s letošním rokem a zase o trošku jinačí než loni“, dodal Miloslav Liška.

Nezapomnělo se ani na tradiční zimoplaveckou hymnu z divadla Járy Cimrmana, ze hry Dobytí severního pólu, kdy svolení ke zpívání a použití písničky mají zimoplavci přímo od samotného autora písně.

Letos se jednalo v pořadí o již 8. ročník ledové koupele. Z pohledu zimoplavců se již druhým rokem schází početné publikum čítající 100 až 200 lidí a patnáctka odvážlivců, která pokoří studenou vodu rybníku. Podle slov Míly Lišky, uvažují otužilci i o založení Tour de zimoplavec, kdy se pomalu přidávají koupele ve Velichově a v Kadani.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov