JSDH Ostrov – zhodnocení roku 2017

Rok 2017 byl pro ostrovské hasiče náročnější než ten předchozí především kvůli častějším výjezdům. Jednotce, ale také přinesl řadu ocenění v různých soutěžích a v neposlední řadě i potřebnou obnovu stávající výbavy.

V Ostrově působí jednotka sboru dobrovolných hasičů zhruba od roku 1871. Zázemí situované ve zbrojnici v těsné blízkosti zámeckého parku využívají přes 27 let. V současné době čítá jednotka 18 členů, kteří jsou rozděleni do tří směn. Rok 2017 byl podle velitele Josefa Černého velmi náročný na výjezdy.

“ Oproti roku 2016 tak byl nárůst cirka o 80 událostí. Takže naše jednotka vyjížděla k 333 událostem, což je vlastně rekord a patří mezi nejvytíženější jednotky v České republice“, uvedl člen jednotky sboru dobrovolných hasičů hasič Josef Černý mladší.

Jednotka nezasahuje pouze v Ostrově a jeho okolí, ale na celém území Karlovarského kraje.

“ Když to vezmu přesné rozdělení tak bylo 50 požárů různýho typu, 56 dopravních nehod, 160 technických pomocí včetně těch asistencí a to v těch technických pomocí bejvá otevření bytu, pomoc záchranný služby“, vysvětlil Josef Černý.

Zasahovali také u úniků nebezpečných látek, prověřovacích cvičení, záchrany osob a zvířat i planých poplachů. Nejvíce výjezdů měli hasiči v říjnu a naopak nejméně vyjížděli v dubnu a to k 15 zásahům. Loňský rok přinesl jednotce i pravidelnou obměnu vybavení. Získali nové zásahové obleky, dýchací přístroje, přilby, ale i zásahový vůz, který má nahradit vozidlo velitelské.

“ Provádělo se zaškolení, prováděl se výcvik. Každej s tím musel najezdit minimálně 30 km, tak aby se s tím vozidlem seznámil. Na Silvestra se to dalo do výjezdu a za dvě hodiny jelo už na ostrou akci, kdy se dovážely sorbenty právě na velký únik“, prozradil hasič Černý.
V současné chvíli má jednotka ve vozovém parku celkem  4 vozy a jednu čtyřkolku. Disponuje i nafukovacím člunem s motorem. I přes náročnou profesi se hasiči každý rok zapojují do různých soutěží a charitativních akcí.

“ My máme vlastně dva, dva ty projekty, když bych to tak nazval. Jedno je Poučme se z cizích chyb, což je projekt zaměřený na prevenci. V rámci toho se dělají besedy pro střední a základní školy v Domu kultury“, řekl Josef Černý.

Další projekt, štafetový běh Společně k cíli, zaměřený na pomoc lidem v nouzi, vznikl v loňském roce. Letošní běh připravuje jednotka na 9. června. Pravidelně také pomáhá i různým spolkům a organizacím při veřejných akcích. Své dovednosti vyráží poměřit i do mnoha soutěží.

“ V letošním roce 15, května by měla být krajská soutěž ve vyprošťování v Ostrově na náměstí, tím všechny zvu, aby přišli podpořit ostrovskej tým“, dodal Josef Černý mladší.

V anketě Dobrovolní hasiči roku, v kategorii různých preventivních a charitativních akcí se ostrovští hasiči pravidelně umisťují na prvních příčkách.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Karlovarský kraj