Terakotová armáda v Karlových Varech

Hliněné sochy vojáků terakotové armády prvního čínského císaře v životní velikosti, obsadily na několik měsíců karlovarský lázeňský hotel Thermal.

Expozice se rozkládá na ploše velké více než 1200 m2. Do Karlovarského hotelu Thermal putovaly sochy terakotové armády z těsné blízkosti čínského města Xi´an zhruba půl roku. Přípravy na uskutečnění výstavy trvaly zhruba 2 roky a vyžádaly si téměř 3 miliony korun. Na financování celé akce se podílely výhradně čínští sponzoři.Výstava představí veřejnosti život prvního čínského císaře, který dokázal sjednotit Čínu a ukončil tak období chaosu mezi všemi čínskými státy.

„Těch soch je tady cirka 80, materiál a to je na tom to právě zvláštní, je to ten materiál, když se originály tyhlety sochy vyhrabávají z hlíny, tak z této hlíny byly tyto sochy vytvořeny. Ty koně mají něco okolo 600 kilo a ty sochy jako takový mají něco okolo 150 kilo“, vysvětlil generální manager lázeňského hotelu Thermal Rudolf Mašata.

Výroba jedné sochy terakotového vojáka trvala zhruba měsíc a pracovaly na ní desítky čínských pracovníků. V hrobce čínského panovníka bylo objeveno více než 8 tisíc soch s motivem vojáků i koní s dřevěnými povozy.

„To byla jeho osobní armáda a když on byl pohřben, tak celá tato armáda s ním byla pohřbena, aby prostě tam nahoře nebyl sám“, prozradil Mašata .

Součástí výstavy je i promítání tématických filmů v anglickém jazyce s českými titulky.

„Doporučuji se nejdříve podívat na ten film, šedesáti minutovej. Tam uvidí celou tu technologii, celou tu historii tohohle projektu a pak jít na tu výstavu“, dodal Rudolf Mašata.

O výstavu, která je v České republice unikátem je mezi veřejností veliký zájem. Svědčí o tom počet návštěvníků, kteří již expozici navštívil. Do současné doby si sochy terakotové armády prohlédlo už 2500 lidí.

 

Stand-up

04:42:22 Terakotová armáda prvního čínského císaře zde bude veřejnosti přístupná až do 31. března letošního roku. Pro televizi Ostrov Vendula Romová

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Karlovy Vary